Podstawowe fakty dotyczące moczenia nocnego

Proponujemy zapoznać się z informacjami razem z dzieckiem – pozwólmy Dezmo objaśnić kilka faktów dotyczących moczenia nocnego.

Moczenie nocne to częstszy problem, niż sądzisz.

Przykładowo w Europie moczenie nocne dotyczy ponad 5 milionów dzieci. W klasie liczącej 30 dzieci w wieku 7 lat zaburzenie to może występować u 3 uczniów.

Choć moczenie nocne może bardzo martwić lub zawstydzać, trzeba porozmawiać o nim z mamą, tatą lub opiekunem/opiekunką, tak aby mogli Ci pomóc.

Moczenie nocne może się przydarzać z kilku powodów. Może występować rodzinnie – na przykład mogło zdarzać się Twoim rodzicom, gdy byli dziećmi. Być może Twój organizm wytwarza za dużo moczu w nocy lub też musisz często chodzić do toalety, ponieważ Twój pęcherz moczowy (rozciągliwy worek zbierający mocz) przekazuje Ci wiadomość, że jest pełny, choć tak nie jest.

Innym powodem może być to, że pijesz za dużo napojów przed snem albo też masz jakieś zmartwienie.

Jeszcze inną przyczyną może być to, że Twój pęcherz moczowy nie przekazuje mózgowi sygnału do przebudzenia wtedy, kiedy potrzebujesz oddać mocz, i nie wstajesz na czas, aby zdążyć do toalety.

Niezależnie od przyczyny możesz porozmawiać o swoim problemie z rodzicami lub opiekunem/opiekunką, ponieważ oni mogą Ci pomóc.

Moczenie nocne może występować z kilku różnych powodów. Jeśli zgłosisz się do lekarza lub pielęgniarki, aby porozmawiać o swoim problemie, mają oni kilka sposobów na to, aby Ci się polepszyło.

Ponieważ lekarz (lub pielęgniarka) spotkał już wiele dzieci z problemem moczenia nocnego, nie musisz się czuć zawstydzony/zawstydzona ani onieśmielony/onieśmielona – z pewnością będzie chciał Ci pomóc.

Jeśli zgłosisz się do lekarza lub pielęgniarki, aby porozmawiać o swoim problemie z moczeniem nocnym, będą oni chcieli dowiedzieć się kilku rzeczy na Twój temat:

- Ile masz lat?

- Ile razy w ciągu tygodnia przydarza Ci się moczenie nocne?

- Kiedy rozpoczął się Twój problem?

- Jak dużo napojów wypijasz w ciągu dnia?

- Ile razy chodzisz do toalety?

Na tej stronie internetowej jest kilka dzienników i list czynności, które można wydrukować i wypełnić. .

Możesz je pokazać swojemu lekarzowi lub swojej pielęgniarce. W ten sposób dowiedzą się oni więcej o tym, co może powodować u Ciebie moczenie nocne, i będą mogli porozmawiać z Tobą o tym, jak temu zaradzić.

Pana/Pani dziecko nie jest skazane na życie z problemem moczenia nocnego.

Ponieważ moczenie nocne stanowi poważne obciążenie zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców, należy jak najwcześniej zwrócić się o pomoc medyczną.

Choć wiele dzieci dobrze odpowiada na leczenie farmakologiczne lub alarm wybudzeniowy, należy wziąć pod uwagę fakt, iż terapia moczenia nocnego może trwać dłuższy czas i wymaga cierpliwości. Radzimy wykorzystać narzędzie zapisu pomocy, aby zaznaczyć rodzaj wsparcia, jakiego obecnie może Pan/Pani potrzebować.

Zanim zgłosisz się do mnie na wizytę, wypełnij listę czynności zamieszczoną tutaj, tak abym mógł dowiedzieć się więcej o Tobie i Twoim problemie. Dzięki temu łatwiej będzie spróbować powstrzymać moczenie nocne.

Dziennik mikcji
Dziennik mikcji

Prosimy pobrać dziennik mikcji, aby odnotować wszystkie czynności pęcherza moczowego i jelit w ciągu doby. Umożliwi to lekarzowi sprawdzenie, czy u Pana/Pani dziecka występują jakiekolwiek schorzenia pęcherza.

Pobierz

Kalendarz moczenia
Kalendarz moczenia

Prosimy pobrać kalendarz moczenia aby odnotować suche i mokre noce. Pomoże to lekarzowi w postawieniu prawidłowej diagnozy, wesprze proces terapeutyczny oraz pozwoli monitorować przebieg i skuteczność leczenia.

Pobierz

Zapis nastroju
Zapis nastroju

Niniejszy plik PDF można pobrać i wydrukować lub też wypełnić go i zapisać w komputerze. Zapis nastroju pomoże Pana/Pani dziecku odnotować swoje samopoczucie.

Pobierz

Zapis uzyskanej pomocy
Zapis uzyskanej pomocy

Niniejszy plik PDF można pobrać i wydrukować lub też wypełnić go i zapisać w komputerze. Przydatne będzie zabranie zapisu na wizytę lekarską, aby wskazać lekarzowi rodzaj uzyskanej dotychczas pomocy w związku z problemem moczenia nocnego.

Pobierz

Pobierz app
Pobierz app

Pobierz aplikację Drydawn (SuchyPoranek) na swój telefon (z systemem iOS lub Android) i zmotywuj swoje dziecko do dzielenia się informacjami, które później mogą przydać się w kontakcie z lekarzem specjalistą. Aplikację możesz pobrać z Apple App Store lub sklepu Google Play. Wersja polskojęzyczna już jest!

!_ICO - App strore

!_ICO - Google Play