Moczenie nocne to mimowolne opróżnianie pęcherza moczowego podczas snu. Problem ten dotyczy około 15–20% pięciolatków, 10% siedmiolatków oraz 8% dziewięciolatków. Oznacza to, że w 30 osobowej klasie aż 3 dzieci zmaga się z tą dolegliwością! Częstość występowania moczenia nocnego zmniejsza się wraz z wiekiem, osiągając 0,5–2% przypadków u osób dorosłych. Występuje częściej u chłopców niż u dziewczynek. Wbrew spotykanym opiniom, moczenie nocne nie zawsze ustępuje samoistnie.
Ignorowanie problemu może mieć poważny wpływ na zachowanie dziecka oraz jego samopoczucie. Może być przyczyną utraty poczucia własnej wartości, ograniczania kontaktów z rówieśnikami czy innych problemów natury społecznej i psychologicznej.1,2


Za moczenie nocne odpowiadają czynniki fizjologiczne, psychologiczne bądź ich połączenie. Należą do nich m.in. niewielka pojemność pęcherza moczowego, niski poziom wazopresyny, czyli hormonu odpowiedzialnego za regulowanie gospodarki wodnej organizmu, trudności w wybudzaniu się, stres. Część tych czynników może być uwarunkowana genetycznie.1,2
Nocne nietrzymanie moczu to mimowolne opróżnianie pęcherza moczowego podczas snu. Wbrew potocznym opiniom, nie zawsze ustępuje samoistnie.
Kontrola oddawania moczu w nocy jest umiejętnością nabywaną w trakcie rozwoju dziecka. Uważa się, że po skończeniu 5. roku życia dziecko powinno przesypiać całe noce bez moczenia się. Sytuacja, w której dziecko 5-letnie lub starsze nadal moczy się w nocy, jest nieprawidłowa i należy udać się z tym problemem do lekarza rodzinnego.
Moczenie nocne nie jest objawem lenistwa. Problem ten pozostaje poza kontrolą dziecka, gdy śpi i niewłaściwe jest karanie go za zmoczenie w nocy. Natomiast motywowanie dziecka np. przy pomocy kalendarza suchych nocy czy drobnych nagród, może zmniejszyć nasilenie lub spowodować całkowite ustąpienie problemu.
Przyczyn moczenia nocnego może być kilka. Za ten problem odpowiadają czynniki fizjologiczne, psychologiczne bądź ich połączenie. Należą do nich m.in. niewielka pojemność pęcherza moczowego, niski poziom wazopresyny, czyli hormonu odpowiedzialnego za regulowanie gospodarki wodnej organizmu, trudności w wybudzaniu się, stres. Część tych czynników może być uwarunkowana genetycznie.
Moczenie nocne jest najczęściej spowodowane zaburzeniami czynności pęcherza lub nadmierną nocną produkcją moczu. Jedynie u niewielkiej grupy dzieci moczenie nocne ma podłoże psychologiczne. Natomiast prawdą jest, że długo utrzymujący się problem, może być przyczyną obniżenia poczucia własnej wartości u dziecka, a co za tym idzie i innych problemów psychologicznych.
Jeśli dziecko skończyło 5 rok życia, należy zgłosić się do lekarza celem diagnostyki i leczenia tego problemu. W warunkach domowych poprawę może przynieść ograniczenie przyjmowania płynów na 1-2 godziny przed spaniem przy prawidłowym, obfitym pojeniu w ciągu dnia i oddanie moczu tuż przed snem, tak aby pęcherz był pusty na początku nocy.